Η Αρχαία Ήλις, πρωτεύουσα του κράτους των Ηλείων, ήταν μόνιμη διοργανώτρια πόλη των αρχαίων Ολυμπιακών αγώνων για περισσότερο από χίλια χρόνια. Τα ερείπια της αρχαίας πόλης βρίσκονται αρκετά κοντά στην Αμαλιάδα, ανάμεσα στον κάμπο και την ορεινή περιοχή. Τα ευρήματα μαρτυρούν την ακμή που γνώρισε η πόλη, αποδεικνύοντας ότι υπήρξε σημαντική και οργανωμένη. Σήμερα ο επισκέπτης θα δει ό,τι έχει απομείνει και ανασκαφεί από την αρχαία αγορά, το θέατρο, τον οικισμό, την ακρόπολη, τα νεκροταφεία. Το κυριότερο και σε καλύτερη κατάσταση μνημείο είναι το αρχαίο θέατρο, στο βόρειο άκρο της αγοράς, με χαρακτηριστικό χωμάτινο κοίλο και καλά διατηρημένο σκηνικό κτίσμα.
-
-
© http://www.amaliada.gr
-
© http://www.amaliada.gr
-
© http://www.amaliada.gr
-
© http://www.amaliada.gr
-
© http://www.amaliada.gr