Ο Κάμπος της Χίου είναι ένας ιδιότυπος οικισμός που βρίσκεται σε άμεση γειτνίαση με τη Χώρα, και είναι γνωστός για τα ευωδιαστά εσπεριδοειδή του και τα πολύχρωμα αρχοντικά του. Κάθε αρχοντικό, πίσω από το ψηλό τείχος που το περιβάλλει, έχει και ένα περιβόλι - πολύ μεγαλύτερο από αυτό που έχουμε συνηθίσει να λέμε περιβόλι - όπου καλλιεργούνται τα διάσημα εσπεριδοειδή της Χίου. Συνήθως έχει ένα μεγάλο μαγγανοπήγαδο, από όπου ποτίζονταν οι εκτάσεις, και συχνά υπάρχουν υπαίθριοι χώροι με αλέες και σιντριβάνια ή στέρνες. Η καλολαξεμένη θυμιανούσικη πέτρα με τους κοκκινωπούς χρωματισμούς της και οι τολμηρές αρχιτεκτονικές συνθέσεις των αρχοντικών τα κάνουν διαφορετικά από κάθε άλλο είδος κτηρίου που έχετε δει. Αυτά τα εσπεριδοειδή, με επί κεφαλής τα φανταστικά μανταρίνια, που έχουν ταξιδέψει σε όλο τον κόσμο, σήμερα χαρίζουν στο νησί, πέρα από τη μεθυστική μυρωδιά τους την άνοιξη, μεγάλο μέρος της ευημερίας του. Ήρθαν στο νησί με τους Ενετούς, οι οποίοι οργάνωσαν τον Κάμπο κατ’ αυτόν τον τρόπο ήδη τον 12ο αιώνα. Αρκετά από τα αρχοντικά καταστράφηκαν στο σεισμό του 1881 και πολλά παραμένουν εγκαταλελειμμένα. Κάποια όμως από τα καλύτερα δείγματα λειτουργούν ως κατοικίες ή ξενοδοχεία και είναι ακόμα επισκέψιμα!
-
-
-
-
-
-
-
© ΙΣΙΔΩΡΟΣ Δ. ΠΛΑΚΩΤΑΡΗΣ
-
© ΙΣΙΔΩΡΟΣ Δ. ΠΛΑΚΩΤΑΡΗΣ
-
© ΙΣΙΔΩΡΟΣ Δ. ΠΛΑΚΩΤΑΡΗΣ
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-