Ο Καρτεράδος χτισμένος εντός μιας ρεματιάς, 2 χλμ. περίπου από τα Φηρά, δε φαντάζει αρχικά ως ενδιαφέρον οικισμός. Αν όμως αποφασίσετε να τον περπατήσετε θα ανακαλύψετε έναν παραδοσιακό οικισμό, με υπόσκαφα σπίτια, καπετανόσπιτα, γραφικά ήσυχα σοκάκια. Ανάμεσα στα αξιοθέατα του Καρτεράδου οι εκκλησίες, Ανάληψη και η Παναγία η Κόκκινη (της έδωσαν αυτό το όνομα μιας και όταν την έχτιζαν, όταν τελείωσε το νερό χρησιμοποίησαν κόκκινο κρασί ) και στη κεντρική πλατεία ο παραδοσιακός μύλος.
-
-
-
-
-
-
© WonderGreece
-
© WonderGreece
-
© WonderGreece